Chov pieskomilov
Rozmnožovanie:
Jedince v období párenia podupávajú zadnými končatinami. Tieto hlodavce majú tendenciu rozmnožovať sa 3 - 4x do roka. Dĺžka gravidity je zvyčajne 25 - 28 dní, pričom samička vrhne 2 - 8 mláďat.
Mláďatá:
Mláďatá sa rodia holé a slepé. Vo veku 2 týždňov majú kompletné osrstenie a začínajú podnikať krátke výpravy v okolí hniezda. Vo veku 2,5 týždňa otvárajú oči a v troch týždňoch prestávajú prijímať materské mlieko. Odstavenie sa odporúča po 6 týždňoch. Samca počas výchovy mláďať nikdy neoddeľujeme od samice, pretože potom by ho už neprijala.
Ako púštne tvory dobre hospodária s vodou, produkujú menej moču, a preto ich pach natoľko neuráža precitlivelé ľudské nosy. Z množstva druhov sa u nás bežne predáva pieskomil mongolský (Meriones unguiculatus), ktorého ponúkajú v niekoľkých farebných variantoch: bielom, čiernom, krémovom, platinovom, či strakatom.
Podstatnú časť krmiva tvoria rastliny a ich plody. Pieskomilom ponúknite najmä zeleninu (chutia im dokonca paradajky a uhorky), rôzne druhy zŕn, slnečnicové semiačka, lucernové pelety, púpavové listy, ďatelinu, hviezdicu, rebríček, pastiersku kapsičku.
Pieskomily majú radi aj piškóty.
Ako zákusok prídu vhod jablká, hrušky, či hrozno a všakovaké orechy. No a úplnou gurmánskou pochúťkou sú pre ne svrčky a múčne červy.
Ak zvieratám podávate dostatok šťavnatej potravy, netrpia smädom a tekutiny nepotrebujú. Pri prevahe suchého krmiva naplňte vodou napájačku a zaveste ju na vhodné miesto v teráriu.
V knihe o pieskomiloch tvrdia ,že by sme pieskomilom nemali dávať vodu. Lenže keď kupujete zmesy v obchodoch.Je potrebné im dávať vodu
Ak nechcete kupovať krmivo z obchodu....Môžete si ho namiešať sami zo : zŕn,slnečnice,ovsených vločiek, piškóty. Ale môžete použiť aj iné veci ,ktoré sú uvedené hore